Vintage & levendula

A vintage stílus


A “vintage” (ejtsd: vintidzs vagy vintázs) szó szerint fordítva évjáratot vagy bortermést jelent, eredetileg ugyanis a borászatban használták a kifejezést, ami a bor és kitűnő minőségére és régiségére utalt. Amikor a szó átkerült a divat és a lakberendezés szaknyelvébe is, ugyanezekkel a jelentésekkel társult. Így a vintage alatt eredetileg az 1920-as és ‘70-es évek közötti időszak ruházati és lakberendezési stílusát értjük, de ez a jelentés mára kissé megváltozott, kitágult.

A lakberendezésben együtt hódít a vintage és a DIY (doityourself-csináld magad). Ma már egyenesen sikk a régi, használt tárgyak eredeti vagy felújított állapotú felhasználása az otthonunkba, ezzel ugyanis könnyedén és olcsón kaphatunk stílusos, eklektikus környezetet. Ez mindazoknak kedvez, akik nem akarnak szokásos megoldásokkal élni, hanem valami egyedire, csak rájuk jellemzőre vágynak. Sok régi bútort találhatunk kitűnő állapotban, a legtöbb ilyen mégis felújításra vagy újragondolásra és átalakításra szorul – itt jön képbe a DIY. Az így született megoldások nem csak rendkívül egyediek és eredetiek, de költségkímélőek is.

A kihívás nem maga a felújítás, hanem meglátni a lehetőséget egy régi, ütött-kopott tárgyban. A vintage stílusban azonban a legkülönlegesebb az, amikor egy bútordarabban vagy tárgyban meglátjuk a lehetőséget egy új „feladatra” .A vintage sajátossága ugyanis, hogy a régi tárgyak nem csak új köntöst kapnak a felújítást követően, hanem elfelejtve eredeti funkciójukat, teljesen új szerephez jut. Így lesz a bőröndből éjjeliszekrény, utazóládából dohányzóasztal, madárkalitkából lámpabura, régi képkeretből ékszertartó.

A fekete és fehér kombinációja eleganciát sugároz magából, és enyhíti a túlságosan steril környezetet. Hálószobákban remek választás lehet ez a fajta irányvonal, ennél a helyiségnél például megfigyelhetjük, hogy nemcsak a textilek sötétek, hanem néhány fő bútordarab is.

A stílus ismertető jegyei



A vintage egy különleges, a múltat és jelent összekötő, eredeti és eklektikus irányzat. A fehér különböző árnyalatai, a természetes színek, valamint a fafelületek elengedhetetlen részét képezik a stílusnak. Ha a tetőtérben kilátszó fagerendákat fehérre festjük, és néhány vászon is kerül a térbe, akkor még teljesebb és varázslatosabb lesz az összkép. A nappalinkba kerüljön egy antik csillár, és minden szabad felületre rakjunk szívünkhöz közel álló dísztárgyakat.
Vissza a kezdőlapra...